Efsun Nesnesi ve Kadim Efsun Nesnesi

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Efsun Nesnesi ve Kadim Efsun Nesnesi

Beta serverin açıldığı şu günlerde efsun nesnesi hakkındaki görüşlerimi iki efsun arasındaki farkları ve etkilerini ortaya koyarak basit ve kısa bir şekilde açıklayacağım.

Efsun Nesnesi : İteme atıldığında rastgele bonuslar ve oranlar getirmektedir. (Klasik)
      Kadim Efsun Nesnesi : İteme atıldığında seçilen 4 bonus ve rastgele oranlar getirmektedir.

Efsun Nesnesi olursa olabilecekler;

1- İtemler kuşkusuz daha değerli ve ender bonuslu olacaktır.

5/5 bonuslu itemlerin az olması münasebetiyle 5/2 - 5/3 - 5/4 bonuslu birçok itemler kullanılacaktır. Bundan farklı olarak da tam bonuslu itemler ender olacağı için sahip olan kişilerin prestiji artacaktır.

2- İtem bolluğu olmasından mütevellit ticaret her zaman canlı kalacaktır.

Oyuncular her ne kadar 5/2 - 5/3 - 5/4 itemleri kullansalar da 5/5 aramaktan vazgeçmeyecektir. Bu süre uzadığı için birçok kez 5/3 - 5/4 bonuslu itemler getireceklerini varsayarsak ticaret için piyasaya her zaman itemler sürülecektir.

NOT : Bu arada 5/3 - 5/4 diyorum ama tam bonus olarak kabul etmeyin hemen. (Örn. 10 Şeytan - 5 Yarı - 10 Kılıç - 15 Çift - 10 Ok bonuslu +9 Abanoz Küpe)

3- Toplu savaşlar daha zevkli olacaktır.

Herkesin 5/5 tam bonuslu olamayacağı için savunma zaafiyetleri sayesinde savaşlar daha zevkli ve eğlenceli geçecektir. 1-1 vslerinde ise itemin seviyesinden ziyade efsunlar farkı ortaya koyacaktır.

Kadim Efsun Nesnesi olursa olabilecekler;

1- Hep aynı itemler, hep aynı fiyatlara pazarlarda satılacaktır.

2- İtemin seviyesi (+ sı) itemin efsunundan daha değerli olacaktır. İtemin seviyesini yükseltmek zor iken, Kadim Efsun Nesnesi ile istenilen efsunlar seçilebildiği için tam bonus gelme olasılığı daha fazla olacaktır. Bu da oyunun ömrünü kuşkusuz kısaltacaktır.

3- Toplu savaşlar kuşkusuz sonuçsuz geçecektir. Karakterler nihayetinde tek tipe ulaştığında herkes full savunma olacağı için savaşlar anlamsız olacaktır. 1-1 atılan vslerde ise kritik, delici, zehirleme vs. şansı olan kazanacaktır.

Sonuç olarak;

Şahsen ben Efsun Nesnesinin olmaması halinde oynamayacağım. Öyle 1000 tane 2000 tane Efsun Nesnesi verip 1 tane Kadim Efsun Nesnesi almak gibi saçmalıkların tamamına karşıyım. Ya Efsun Nesnesi olacak ya da Kadim Efsun Nesnesi olacak. İkisinin bir arada olmasına da şiddetle karşıyım. Biz burada bir karakter geliştiriyoruz ve farkımızı hissetmemiz gerekiyor. Diğer türlü senelerden beridir süregelen aynı tip karaktere ulaşmak için vaktimi harcamayacağım. Umarım karşılaştırmalarım anlaşılır olmuştur. Ekleme yapmak isteyen olursa bu postun altından ekleyebilir.

Dipnot : 5. Efsun hakkındaki tartışmalara hiç girmeyeceğim. Kadim Efsun Küresi olsa da olur, olmasa da olur.